Italian Open 2018
Gessate
Italy
 
3x3x3 Cube
First Round
Second Round
Final
2x2x2 Cube
First Round
Final
4x4x4 Cube
Combined First
Final
5x5x5 Cube
Combined First
Final
6x6x6 Cube
Combined Final
7x7x7 Cube
Combined Final
3x3x3 Blindfolded
First Round
Final
3x3x3 One-Handed
Combined First
Final
Megaminx
Combined Final
Pyraminx
Combined First
Final
Clock
Combined Final
Skewb
Combined First
Final
Square-1
Combined First
Final
4x4x4 Blindfolded
Final
 
Competitors
Adrian Estrada
Alberto Cimmino
Alessandro Casarin
Alessandro Monti
Alessandro Nicolì
Alexis Bonazzi
Andrea Regazzetti
Bruno Vervoort
Carolina Guidetti
Ciro Vignotto
Claudio Bentivoglio
Daniele Lacalamita
Dario Doninger
Davide Celano
Edoardo Porena
Emanuele Cavaglià
Emanuele Marchesi
Fabio Dragone
Federico Borgogni
Francesco Odorizzi
Gabriele Cappelletti
Gabriele Christian Giorgi
Gabriele Marchitelli
Giacomo Grosso
Gianluca Placenti
Giles Mampaey
Giovanni Giacalone
Hunor Mogyorósi
Jacopo Antonio Boffa
Leonardo Gualandris
Leonardo Maver
Leonardo Randacio
Liam Edward Slater
Lorenzo Bellocci
Lorenzo Mauro
Lorenzo Scognamiglio
Lorenzo Vigani Poli
Luca Bellitti
Luca D'Urbano
Luigi Garcea
Marco Domenico Rivolta
Marco Edoardo Cittar
Marco Gianni Levati
Marco Rota
Marianna Bondi
Mariano D'Imperio
Matteo Bianchini
Matteo Provasi
Mattia Furlan
Mattia Perego
Mattia Riva
Mirko Celano
Mirko Tsakarissianos
Nicholas Iperti
Nikolaij Tamborin
Omar El Neanai
Oscar Luigi M. Gravador
Pietro Bianco
Pietro Gasparetto
Riccardo Fasan
Rocco Barberis Canonico
Samuele Rodighiero
Simone Cantarelli
Simone Cipriano
Tommaso Raposio
Valerio Alfano Raddavi
Valerio Maggi
Valerio Sannito
Vincenzo Sampietro
Walter Tarantelli
 
Schedule
 

Saturday - September 8th, 2018

08:30


REGISTRATION

09:30
10:30
11:30
12:30

4x4x4 Blindfolded

 Final
13:15

LUNCH

14:30
15:15

3x3x3 Blindfolded

 First Round
15:45
16:30
17:15

Skewb

    Final
17:35

3x3x3 Blindfolded

    Final
17:55

Pyraminx

    Final
18:15

Square-1

    Final
18:35
Sunday - September 9th, 2018

08:30


REGISTRATION

09:30

2x2x2 Cube

 First Round
10:30

3x3x3 One-Handed

 Combined First
11:15

3x3x3 Cube

 First Round
12:20
13:20

LUNCH

14:20
15:20

3x3x3 Cube

 Second Round
16:00

3x3x3 One-Handed

    Final
16:20

5x5x5 Cube

 Final
16:50

2x2x2 Cube

    Final
17:10

4x4x4 Cube

    Final
17:30

3x3x3 Cube

 Final
18:30

AWARDS

All times are CEST (GMT+2)