Welcome to Academy 2018
Saint Petersburg
Russia
 
3x3x3 Cube
First Round
Second Round
Final
2x2x2 Cube
First Round
Final
4x4x4 Cube
Combined Final
5x5x5 Cube
Combined Final
3x3x3 Blindfolded
Final
3x3x3 Fewest Moves
Final
3x3x3 One-Handed
Combined First
Final
Megaminx
Combined Final
Pyraminx
First Round
Final
Clock
Combined Final
Skewb
Final
Square-1
Combined Final
4x4x4 Blindfolded
Final
5x5x5 Blindfolded
Final
3x3x3 Multi-Blind
Final
 
Competitors
Adrian Dovgal (Адриан Довгаль)
Aidar Aminev
Akim Abramov (Аким Абрамов)
Akim Syzrantsev
Aleksander Kim (Александр Ким)
Aleksandr Afonichev (Александр Афоничев)
Aleksandr Beznogov
Aleksandr Khiamialiainen (Александр Хямяляйнен)
Aleksandr Morozov (Александр Морозов)
Aleksandr Novikov (Александр Новиков)
Aleksandr Vasilev (Александр Васильев)
Aleksandr Zhuravlev
Aleksandra Lukianova (Александра Лукьянова)
Aleksei Lisovskii
Alexander Bashutkin
Alexander Katyukov
Alexander Klyosov (Александр Клёсов)
Alexander Kopsov (Александр Копсов)
Alexander Pavlov
Alexander Petrunichkin (Александр Петруничкин)
Alexey Gundin (Алексей Гундин)
Alexey Sudar
Alexey Sukhotin
Alexey Titow
Alikhan Yertursyn (Алихан Ертурсын)
Anastasia Dubrovina (Анастасия Дубровина)
Anastasia Gruzdeva (Анастасия Груздева)
Anastasia Gubanova
Anatoly Turenko (Анатолий Туренко)
Andrei Hudalla (Андрей Худалла)
Andrei Orlov (Андрей Орлов)
Andrey Alexeev (Андрей Алексеев)
Andrey Betlinskiy (Андрей Бетлинский)
Andrey Klyuchnikov (Андрей Ключников)
Andrey Kristesashvili (Андрей Кристесашвили)
Andrey Kurochkin
Andrey Mishin
Andrey Panov (Андрей Панов)
Anna Chulkova (Анна Чулкова)
Anton Gusev
Anton Reutov (Антон Реутов)
Anton Vyrodov (Антон Выродов)
Arman Mashimov (Арман Машимов)
Arseniy Skudarev (Арсений Скударёв)
Artem Aleksandrov (Артём Александров)
Artem Alymov (Артём Алымов)
Artem Davydov
Artem Fedorov (Артём Фёдоров)
Artem Gamanov (Артем Гаманов)
Artem Gorovenko (Артём Горовенко)
Artem Korolev (Артём Королёв)
Artem Linyov
Artem Mardinskiy
Artem Sagiev (Артём Сагиев)
Artem Tsvetkov (Артём Цветков)
Artem Yashkov
Artemii Stradin
Artur Varisov (Артур Варисов)
Artyom Mikulyonok
Artyom Shevchenko (Артём Шевченко)
Artyom Zubarev
Bagir Gubadly (Багир Губадлы)
Bayel Arzykulov (Байэл Арзыкулов)
Bogdan Zemlianskii (Богдан Землянский)
Daniil Akimov (Даниил Акимов)
Daniil Baranovskii (Даниил Барановский)
Daniil Belavin (Даниил Белавин)
Daniil Belotserkovskii (Даниил Белоцерковский)
Daniil Bessonov
Daniil Kochurov (Даниил Кочуров)
Daniil Kolesnikov (Даниил Колесников)
Daniil Medyuto (Даниил Медюто)
Daniil Pavlovich (Даниил Павлович)
Daniil Seleznev (Даниил Селезнёв)
Daniil Ursul (Даниил Урсул)
Danil Leshukov (Данил Лешуков)
Danila Rogozhnikov (Данила Рогожников)
Denis Arefiev (Денис Арефьев)
Denis Dubinin (Денис Дубинин)
Denis Fokin
Denis Glubuchik (Денис Глубучик)
Denis Karev (Денис Карьев)
Diana Murnik
Dmitrii Budko (Дмитрий Будько)
Dmitrii Galimov (Дмитрий Галимов)
Dmitrii Orlov (Дмитрий Орлов)
Dmitriy Dunaev (Дмитрий Дунаев)
Dmitriy Levanenko (Дмитрий Леваненко)
Dmitriy Mitrofanov
Dmitriy Rogozhnikov (Дмитрий Рогожников)
Dmitriy Shevchenko
Dmitriy Suslov (Дмитрий Суслов)
Dmitriy Ushakov (Дмитрий Ушаков)
Dmitry Afonin
Dmitry Chertov (Дмитрий Чертов)
Dmitry Dobrjakov
Dmitry Gnatyuk (Дмитрий Гнатюк)
Dmitry Gundin
Dmitry Nagirnyak
Dmitry Shchigel-Ermolov (Дмитрий Щигель-Ермолов)
Dmitry Sukhotin
Egor Cherniakov
Egor Ermolaev
Egor Grebennik
Egor Piskorskii (Егор Пискорский)
Egor Zaretskiy
Ekaterina Shukshina (Екатерина Шукшина)
Ekaterina Soboleva (Екатерина Соболева)
Ekaterina Zinina (Екатерина Зинина)
Elena Budko (Елена Будько)
Elizaveta Bolshakova (Елизавета Большакова)
Erzhan Dzhaumutbaev
Eugenii Demashkin (Евгений Демашкин)
Evgenii Grushka (Евгений Грушка)
Evgeniy Mazhara (Евгений Мажара)
Evgeniy Polyakov
Evgeny Golubev (Евгений Голубев)
Evgeny Goryachev (Евгений Горячев)
Farid Mikhailov
Fedor Abaev
Fedor Chaganov (Федор Чаганов)
Fidan Gaffarov
Fyodor Vasilyev
Georgii Margishvili (Георгий Маргишвили)
Georgiy Sabo (Георгий Сабо)
Georgy Alexeyev (Георгий Алексеев)
Gleb Kolesnikov (Глеб Колесников)
Gleb Shaposhnikov (Глеб Шапошников)
Huston Vu-Duc
Igor Kuznetsov (Игорь Кузнецов)
Igor Mikhailov (Игорь Михайлов)
Igor Panin (Игорь Панин)
Igor Tarabrin (Игорь Тарабрин)
Ilia Khokhlovkin (Илья Хохловкин)
Ilia Viligzhanin (Илья Вилигжанин)
Ilya Biezinsh (Илья Биезиньш)
Ilya Serebryakov
Ilya Shulga (Илья Шульга)
Ilya Tsiareshka
Ilyas Arystanbekov (Ильяс Арыстанбеков)
Ioann Smolin (Иоанн Смолин)
Ivan Golovachyov (Иван Головачев)
Ivan Korovin (Иван Коровин)
Ivan Kucherenko (Иван Кучеренко)
Ivan Samsonov (Иван Самсонов)
Ivan Svetlichnyi (Иван Светличный)
Kirill Ankudinov (Кирилл Анкудинов)
Kirill Belokhonov (Кирилл Белохонов)
Kirill Litvinov
Kirill Zhuravkin
Konstantin Solovyev
Ksenia Ozerova
Ksenia Zyeva
Leon Belinsky (Леон Белинский)
Leonid Antonov (Леонид Антонов)
Leonid Elin (Леонид Елин)
Leonid Golubev (Леонид Голубев)
Leonid Korobkov (Леонид Коробков)
Leonid Kuzmin (Леонид Кузьмин)
Lev Glinin
Lev Levinskiy (Лев Левинский)
Lev Shpanov (Лев Шпанов)
Makar Grigoryev (Макар Григорьев)
Maksim Belokopytov (Максим Белокопытов)
Maksim Bronnikov (Максим Бронников)
Maksim Makarov (Максим Макаров)
Maksim Melnik
Maksim Meshkov (Максим Мешков)
Marina Diachenok (Марина Дяченок)
Mark Nedashkovski
Marusia Ugriumova (Маруся Угрюмова)
Mats Valk
Matvei Lagernyi
Matvei Tianutov
Matvey Kristesashvili
Maxim Biryulin (Максим Бирюлин)
Maxim Chechnev
Maxim Denisov (Максим Денисов)
Maxim Khokhlov (Максим Хохлов)
Maxim Mamakov (Максим Мамаков)
Maxim Odinokov (Максим Одиноков)
Maxim Shmalko (Максим Шмалько)
Maxim Shumeiko (Максим Шумейко)
Mihail Belogolov (Михаил Белоголов)
Mikhail Ivashechkin
Mikhail Kalashnikov (Михаил Калашников)
Mikhail Kholin
Mikhail Kuzin
Mikhail Pasynkov (Михаил Пасынков)
Mikhail Yasinsky
Nail Aminev
Natalya Soboleva (Наталья Соболева)
Nikita Kataev
Nikita Kobik
Nikita Kuznetsov
Nikita La Rocca
Nikita Leonov (Никита Леонов)
Nikita Loika
Nikita Lyubimov (Никита Любимов)
Nikita Malykhin (Никита Малыхин)
Nikita Mayorov (Никита Майоров)
Nikita Mikhaylov (Никита Михайлов)
Nikita Polunin (Никита Полунин)
Nikita Shkryabin (Никита Шкрябин)
Nikolai Kuzmin (Николай Кузьмин)
Nikolai Volkov (Николай Волков)
Nikolay Golovenko
Nikolay Kochnev (Николай Кочнев)
Nikolay Masson
Nikolay Nikitin (Николай Никитин)
Nikolay Solonitsyn (Николай Солоницын)
Nikolay Vasilyev
Olga Berlinde
Olga Lazutina
Oscar Zaikov (Оскар Зайков)
Pavel Belov
Pavel Galaktionov
Pavel Krasavin (Павел Красавин)
Pavel Makarov
Pavel Marchenko (Павел Марченко)
Pavel Tishchenko (Павел Тищенко)
Petr Manokhin (Петр Манохин)
Petr Shumeev (Пётр Шумеев)
Philipp Danileiko
Polina Korobkina (Полина Коробкина)
Renata Gonso (Рената Гонсо)
Rodion Khafizov (Родион Хафизов)
Rodion Kuzmin
Roman Dushkin (Роман Душкин)
Roman Fesenko
Roman Guliaev (Роман Гуляев)
Roman Kremer (Роман Кремер)
Roman Ponikarovskiy
Roman Strakhov
Roman Zakharov (Роман Захаров)
Rostislav Votinsev
Ruslan Mikhailov (Руслан Михайлов)
Ruslan Ponikarovskiy
Sarmat Tamaev (Сармат Тамаев)
Semen Grushko
Semen Lilik (Семён Лилик)
Semen Trofimenkov (Семён Трофименков)
Semyon Krutetskiy (Семён Крутецкий)
Serafima Petrova
Sergei Avilov (Сергей Авилов)
Sergei Korobkin (Сергей Коробкин)
Sergey Belyakov
Sergey Eremin (Сергей Еремин)
Sergey Ermanov (Сергей Ерманов)
Sergey Gogin (Сергей Гогин)
Sergey Lahno
Sergey Malyshev (Сергей Малышев)
Sergey Ryabko
Slavomil Voloskov (Славомил Волосков)
Spartak Sergienko (Спартак Сергиенко)
Stanislav Aleksandrov (Станислав Александров)
Stepan Anisimov (Степан Анисимов)
Stepan Blagoveshchenskiy (Степан Благовещенский)
Stepan Volosov (Степан Волосов)
Timofey El-Amin (Тимофей Эль-Амин)
Timofey Ilyushin (Тимофей Ильюшин)
Timofey Kuranov
Timofey Pastrevich
Timur Frolov
Timur Kapkin
Uliana Beregovaya (Юлиана Береговая)
Vadim Andreev
Valentin Nazarov (Валентин Назаров)
Valentina Solovyova
Valeriy Sluchek
Varvara Berlinde
Vasilii Andronov (Василий Андронов)
Vikentiy Tolstoy (Викентий Толстой)
Viktor Rudnev (Виктор Руднев)
Vitalii Kuznetsov
Vladimir Diakonov
Vladimir Kolodin (Владимир Колодин)
Vladimir Kushnir
Vladimir Mardinskiy
Vladimir Sergeev
Vladimir Tikhonenko (Владимир Тихоненко)
Vladislav Kirillov
Vladislav Kotyagin (Владислав Котягин)
Vladislav Ugriumov (Владислав Угрюмов)
Vlas Vigilyanskiy (Влас Вигилянский)
Vsevolod Solovyov (Всеволод Соловьёв)
Vyacheslav Korolyov (Вячеслав Королёв)
Vyacheslav Sizov
Vyacheslav Sokolov
Yakov Ivanov
 

4x4x4 Blindfolded - Final
#namecountryt1t2t3best
1
Russia
DNF2:24.432:13.262:13.26
2
Russia
9:10.08DNFDNF9:10.08
3
Russia
14:25.009:52.93DNS9:52.93
4
Kazakhstan
12:58.00DNFDNF NR 12:58.00
5
Russia
DNFDNFDNFDNF
5
Belarus
DNFDNFDNFDNF
5
Russia
DNFDNFDNFDNF
5
Russia
DNFDNFDNFDNF

Personal, national, continental and world records are calculated from a copy of the official results, of which the World Cube Association is source and owner
This copy could be not actual or not up to date