French Championship 2014
Belfort
France
 
Rubik's Cube
Combined First
Second Round
Final
2x2x2 Cube
Combined First
Second Round
Final
4x4x4 Cube
Combined First
Second Round
Final
5x5x5 Cube
Combined First
Final
6x6x6 Cube
Combined Final
7x7x7 Cube
Combined Final
3x3x3 Blindfolded
Combined First
Final
3x3x3 Fewest Moves
Final
3x3x3 One-Handed
Combined First
Final
3x3x3 With Feet
Combined Final
Megaminx
Combined Final
Pyraminx
Combined First
Final
Rubik's Clock
Combined Final
Skewb
Combined Final
Square-1
Combined Final
4x4x4 Blindfolded
Final
5x5x5 Blindfolded
Final
3x3x3 Multi-Blind
Final
 
Competitors
Alban Marchal
Alban Reynaud
Alexandre Philiponet
Alexandre Richard
Andrew Hutchings
Anthony Lafourcade
Arvis Tilgalis
Aude Duvoid
Auxence Araujo
Baptiste Mischler
Blanche Vienot
Cirus Nassi
Claire Mallet
Corentin Vienot
David Bailly-Maitre
Denis Goepfert
Didier Burkhard
Diego Fraile
Evan Liu
Fabian Löhle
Florence Kovacs
François Courtès
Fugain M'batchi
Gardet-Cadet Thomas
Gaspard Boidin
Guillaume Cabrera
Ivan Petkovic
Jules Desjardin
Julien Gardet
Julien Wachter
Juliette Sébastien
Kanjuga David
Kévin Cagnon
Leo Guernion
Lilyn MA
M'batchi Fugain
Malik Musa
Marie-Noëlle Guy
Mario Laurent
Maryla Ustarroz-Calonge
Maxime Clapié
Michał Dusiński
Muhammet Kokçu
Nicolas Gertner
Nikkora Pra Ankhann
Philippe Lucien
Philippe Virouleau
Pierre Desmet
Pierre-Charles Fribol
Quentin Delorme
Quentin Savard
Quentin Tran
Raphaël Cauderlier
Raphaël Gaillard
Rémi Esturoune
Robin Michaud
Sébastien End
Sorenza Bonnot
Soubi Ramatchandirin
Thibaut Duvoid
Thomas Gardet-Cadet
Thomas Pouget
Tobias Peter
Tom Dupont
Valentin Hoffmann
Victor Chenu
Victor Colin
Xavier Gardavaud
Yanis Hadj Saïd
Yann Droy
Yassine Gachar
Youssef Ferhani
Zoé Simond
 
Schedule
 

Saturday - May 10th, 2014

08:00

REGISTRATION

08:30

3x3x3 With Feet

 Combined Final - Cutoff 3:00
09:00

3x3x3 Multi-Blind

 Final
10:00

6x6x6 Cube

 Combined Final
Cutoff 3:30
10:00

7x7x7 Cube

 Combined Final
Cutoff 6:30
11:30

Skewb

 Combined Final
Cutoff 15.00
12:30

LUNCH

13:00

Megaminx

 Combined Final
Cutoff 2:00
14:00

5x5x5 Cube

 Combined First
Cutoff 2:00
14:45

Pyraminx

 Combined First
Cutoff 20.00
15:30

Rubik's Clock

 Combined Final
Cutoff 25.00
16:15

Square-1

 Combined Final
Cutoff 40.00
17:00

Pyraminx

 Final
17:30

5x5x5 Cube

    Final
17:45

3x3x3 Blindfolded

 Combined First
Cutoff 5:00
18:30

3x3x3 Fewest Moves

 Final
20:30

4x4x4 Blindfolded

 Final
Anytime during the day
20:30

5x5x5 Blindfolded

 Final
Anytime during the day
Sunday - May 11th, 2014

07:45

REGISTRATION

08:00

4x4x4 Cube

 Combined First
Cutoff 1:15
09:15

2x2x2 Cube

 Combined First
Cutoff 10.00
10:00

Rubik's Cube

 Combined First
Cutoff 1:00
12:00

LUNCH

12:00

Rubik's Cube: OH

 C. First - Cutoff 40.00
12:30

4x4x4 Cube

 Second Round
13:00

2x2x2 Cube

 Second Round
14:00

Rubik's Cube

 Second Round
14:30

3x3x3 Blindfolded

 Final
15:00

4x4x4 Cube

 Final
15:30

3x3x3 One-Handed

 Final
16:00

2x2x2 Cube

    Final
16:15

Rubik's Cube

 Final
17:00

AWARDS

All times are CEST (GMT+2)