German Nationals 2014
Düsseldorf, NRW
Germany
 
3x3x3 Cube
First Round
Second Round
Final
2x2x2 Cube
First Round
Final
4x4x4 Cube
Combined First
Final
5x5x5 Cube
Combined First
Final
6x6x6 Cube
Combined Final
7x7x7 Cube
Combined Final
3x3x3 Blindfolded
First Round
Final
3x3x3 Fewest Moves
Final
3x3x3 One-Handed
Combined First
Final
3x3x3 With Feet
Combined Final
Megaminx
Combined Final
Pyraminx
First Round
Final
Clock
Combined First
Final
Skewb
First Round
Final
Square-1
Combined First
Final
4x4x4 Blindfolded
Final
5x5x5 Blindfolded
Final
3x3x3 Multi-Blind
Final
 
Competitors
Alexander Botz
Alexander Schober
Alexander Springhorn
Amelie Hickethier
Andreas Pohl
Antonie Paterakis
Benjamin Willame
Bennet Wichmann
Bernd Konrad
Bernhard Katzmarski
Björn Korbanka
Bruno Vervoort
Carina Newen
Carsten Matheus
Christian Baier
Christian Dirks
Christine Brychcy
Cornelius Dieckmann
Daniel Novakovic
Daniel Toups
Deniel Cramer
Dennis Loose
Dominik Beese
Dorian Schmittendorf
Eike Ulbrich
Eileen Ulbrich
Emanuel Rheinert
Emil Mickein
Emmanuel Jez
Erik Akkersdijk
Fabian Auroux
Fabian Simon
Fin Thiessen
Finn Ickler
Florian Harrer
Florian Pethig
François Courtès
Frieder Klein
Fritz Löhr
Gerd Hinüber
Gregor Billing
Heike Zbierski
Helmut Heilig
Hendrik Maurer
Ioannis Papadopoulos
Jacqueline Kronz
Jakob Obleser
Jan Riisgaard
Jannik Bäcker
Jascha Bakarinow
Jessica Lohe
Jochen Spies
Johannes Neugebauer
Jonas Lippert
Jonas Rösener
Jonas Schober
Jonathan Bäcker
Josephine Fritsch
Kai Lonien
Karsten Kiefer
Kevin Gerhardt
Kim Kattelans
Konstantin Krämer
Lars Van den broeck
Laura Ohrndorf
Leon Schmidtchen
Levin Brötz
Lidia Adamiuk
Linus Fresz
Lucas Wesche
Lukas Lange
Lukas Rettler
Lukas Wiechert
Manuel Guse
Manuel Wiechert
Marcel Peters
Marco Vorländer
Mario Wrodarczyk
Markus Pirzer
Martin Brath
Martin Kraut
Marvin Fleitmann
Marvin Reuner
Max Hahnbück
Max Kalhofer
Maximilian Neitzel
Mert Abanuz
Michael Kristel
Michael Mikolajczyk
Mirco Grzywatz
Nico Wrodarczyk
Niklas Browatzki
Niklas Spies
Nora Christ
Oliver Bagge
Oscar Ahlke
Ottfried Kejs
Patrick Hetco
Patrick Kern
Patrick Lourenco
Pauline Krämer
Philip Moore
Philipp Weyer
Pia Melloh
Pia Ulbrich
Quentin Lefebvre
Sabrina Maerz
Sebastian Bauer
Sebastian Werb
Sebastian Weyer
Sébastien Auroux
Shintaro Nishijo
Simon Kalhofer
Simone Ohler
Sven Puga
Theo Mayer
Thibault André
Tiemen De Meester
Tim Dithmer
Tim Möller
Tim Nierhaus
Tim Schädel
Timo Ludwig
Tobias Petrausch
Ton Dennenbroek
Utku Pazarci
Vitali Martin
Vivien Ulbrich
Wahyu Luthfi Ramadhan
Wilhelm Kilders
Willi Mickein
Xiang Li
Zhihao Jia (贾志豪)
 
Schedule
 

Saturday - September 6th, 2014

09:15

3x3x3 Multi-Blind

 Final
09:15
10:20
11:30
12:20
13:00

LUNCH

13:45

3x3x3 With Feet

 Combined Final
14:15
15:15
16:00
16:40
17:30

3x3x3 One-Handed

 Combined First
18:30

Square-1

    Final
18:45

Skewb

    Final
19:00

Clock

    Final
19:15

Pyraminx

    Final
20:00

4x4x4 Blindfolded

 Final
Anytime on Saturday
20:00

5x5x5 Blindfolded

 Final
Anytime on Saturday
Sunday - September 7th, 2014

09:15

3x3x3 Fewest Moves

 Final
10:35

3x3x3 Cube

 First Round
11:45
12:45

2x2x2 Cube

 First Round
13:30

LUNCH

14:15

3x3x3 Blindfolded

 First Round
15:00

3x3x3 Cube

 Second Round
15:45

5x5x5 Cube

    Final
16:05

3x3x3 One-Handed

    Final
16:20

2x2x2 Cube

    Final
16:35

3x3x3 Blindfolded

    Final
16:55

4x4x4 Cube

    Final
17:30

3x3x3 Cube

 Final
18:15

AWARDS

All times are CEST (GMT+2)