MPEI Open 2014
Moscow
Russia
 
Rubik's Cube
First Round
Second Round
Final
2x2x2 Cube
First Round
Final
4x4x4 Cube
Combined First
Final
5x5x5 Cube
Combined First
Final
6x6x6 Cube
Combined Final
7x7x7 Cube
Combined Final
3x3x3 Blindfolded
First Round
Final
3x3x3 Fewest Moves
Final
3x3x3 One-Handed
Combined First
Final
3x3x3 With Feet
Combined Final
Megaminx
Combined Final
Pyraminx
First Round
Final
Rubik's Clock
Combined Final
Skewb
First Round
Final
Square-1
Combined Final
4x4x4 Blindfolded
Final
5x5x5 Blindfolded
Final
3x3x3 Multi-Blind
Final
 
Competitors
Alan Manukyan
Aleksandr Lebedev
Aleksey Surnin
Alena Blinnikova
Alena Konkeeva
Alexander Bogdanov
Alexander Cheloguzov
Alexander Eryomin
Alexander Evgin
Alexander Gorchakov
Alexander Ivannikov
Alexander Kapustin
Alexander Kiselev
Alexander Klebanov
Alexander Nekrasov
Alexander Stepanishchev
Alexander Vasilyev
Alexandr Griboedov
Alexandra Tretyakova
Alexey Dorozhkin
Alexey Mikhailov
Alexey Polyashov
Alexey Stibor
Alina Bodunova
Anastasia Babenkova
Anastasiya Karpova
Anastasiya Pyatina
Anatoliy Zabrodin
Andrey Bankov
Andrey Belozertsev
Andrey Chernikov
Andrey Gribachev
Andrey Ilyichev
Andrey Ivanov
Andrey Krasovskiy
Andrey Larionov
Andrey Lisyutin
Andrey Medvedev
Andrey Mihaevich
Andrey Rybakov
Andrey Seleznev
Andrey Yeranyan
Andrey Zimenkov
Anfisa Tikhonova
Anton Bedrichenko
Anton Goryachikh
Anton Isaev
Anton Le Van
Anton Rostovikov
Anton Savushkin
Anton Sobolev
Arseniy Gordeev
Artem Ganzha
Artem Gromov
Artem Savosik
Artem Sobolevskiy
Artem Yashkov
Artem Zavadskiy
Artur Chechekhin
Artur Norkin (Артур Норкін)
Bekzod Dzhanpolatov
Damir Mukhamedrizaev
Daniil Arkhipov
Daniil Kukushkin
Daniil Lee
Darya Galkina
David Magomedov
Deni Mintzaev
Denis Rapoport
Denis Serebrennikov
Denis Tsukanov
Diana Sapogova
Digi Digiev
Dmitriy Dynnikov
Dmitriy Manin
Dmitry Aniskin
Dmitry Chekmarev
Dmitry Dergunov
Dmitry Dobrjakov
Dmitry Karyakin
Dmitry Kryuzban
Dmitry Lavrov
Dmitry Levakov
Dmitry Odintzov
Dmitry Sysoev
Dmitry Titov
Dmitry Zhuravlev
Dmitry Zvyagintsev
Edward Berezin
Egor Blinov
Egor Koshkin
Egor Panin
Ekaterina Kudrova
Ekaterina Shilova
Ella Sergeeva
Evgeniy Pavlov
Evgeniy Sachkov
Evgeny Akivis
Evgeny Blinov
Evgeny Parkhomenko
Evgeny Sharov
Fyodor Ivanov
Georgiy Marshalko
Georgy Vershinin
Gints Aleksandrs Dreimanis
Giorgi Jijieshvili (გიროგი ჯიჯიეშვილი)
Gleb Bogdanov
Gleb Khrapov
Grigory Kuzmichev
Grigory Rymshin
Igor Balov
Igor Biryukov
Ildar Salakhetdinov
Ilgiz Yakhin
Ilya Finaev
Ilya Grishanov
Ilya Tereshko
Ilya Varenov
Ilya Yatsenko
Ilyas Sadykov
Irina Drobitjko
Irina Gimbatova
Ivan Anikin
Ivan Antsiferov
Ivan Bykovskiy
Ivan Katkov
Ivan Koval
Ivan Lazarev
Ivan Makachev
Ivan Milto
Ivan Prut
Ivan Putilov
Ivan Torgashov
Ivan Zabrodin
Ivans Gorbunovs
Ken Le Van
Kirill Ilyin
Kirill Kharitonov
Kirill Kovalkov
Kirill Kuznetsov
Kirill Litvinov
Kirill Mamonov
Kirill Shalashov
Kirill Sviridkin
Kirill Zvonilin
Ksenia Logvinova
Kyyarkhan Nikolaev
Larisa Zhuravleva
Lê Công Minh
Lev Burnazov
Lev Furin
Lidia Buchukova
Liliya Babinyan
Lucas Martin Disipio
Maksim Vorobyev
Maria Belyaeva
Maria Kolobaeva
Maria Novichenkova
Maria Timoshchenko
Maria Vovk
Maxim Chechnev
Maxim Petrov
Maxim Ryabokon
Mikhail Avdeenko
Mikhail Burkov
Mikhail Finkelstein
Mikhail Golubev
Mikhail Mikhnyuk
Mikhail Mukhin
Mikhail Murzin
Mikhail Sokolik
Murad Gazimagomedov
Nikita Golyavin
Nikita Popov
Nikita Rakov
Nikita Sidorenko
Nikita Slesarchuk
Nikita Titov
Nikolay Demidov
Nikolay Evdokimov
Nikolay Gorokhov
Nikolay Masson
Nikolay Mityakin
Nikolay Orlov
Nikolay Ostroukhov
Odissey Yagubov
Oksana Ruzaeva
Oleg Andreyev
Oleg Gritsenko
Oleg Kafanov
Oleg Konanykhin
Oleh Perkovskyi (Олег Перковський)
Olesya Sadikova
Olga Tikhonovich
Pavel Anokhin
Pavel Galaktionov
Pavel Kovezin
Pavel Makurov
Pavel Malyshev
Pavel Vershinin
Pavel Yushkevich
Petr Samodelkin
Philipp Baranov
Polina Komova
Polina Zhirnova
Prokhor Gibadullin
Radmir Akzhigitov
Rasul Gamzabekov
Rishith Shyamkumar Nellippillil
Roman Chernyavskiy
Roman Degtev
Roman Kornilov
Roman Meerovich
Roman Strakhov
Roman Svyatov
Ron Libman
Ruslan Karpov
Rustam Valeev
Sergey Chushkin
Sergey Fyodorov
Sergey Gvozdev
Sergey Mironchenkov
Sergey Popov
Sergey Safonov
Sergey Volkov
Sergey Zhukov
Serhii Koksharov (Сергій Кокшаров)
Slavomir Sennikov
Stanislav Shleev
Stanislav Starovoytov
Stanislav Svistun
Tatyana Gurchenko
Tigran Orbelyan
Timofey Egorov
Timofey Lyubushkin
Uladzislau Vadziany
Valentin Kopylov
Valentin Samsonov
Valeriy Minkin
Valeriy Sluchek
Valeriya Gaidarly
Vasily Stasyev
Veronika Vasilyeva
Victor Bogatov
Viktor Finogenov
Viktor Kamaletdinov
Viktor Shipitsin
Viktor Stepanovich
Vitaliy Cheloguzov
Vladimir Bredikhin
Vladimir Korovin
Vladimir Kostin
Vladimir Kuznetsov
Vladimir Okenchits
Vladimir Zhuravlev
Vladislav Gorlov
Vladislav Karanatov
Vladislav Karlo
Vladislav Kirilin
Vladislav Kuporenkov
Vladislav Shavelskiy
Vladislav Vodyanoy
Vladislavs Baranovs
Vyacheslav Dubentzov
Vyacheslav Sizov
Yana Gribacheva
Yaroslav Ivanashev
Yaroslav Senchikhin
Yulia Sidorova
Yura Plitin
Yuriy Blagoveshchenskiy
Yuriy Buslyuk
Yury Timoshchenko
 
Schedule
 

Friday - November 28th, 2014

16:00

6x6x6 Cube

 Combined Final
Cutoff 3:30
17:00

7x7x7 Cube

 Combined Final
Cutoff 5:00
18:30

5x5x5 Blindfolded

 Final
Saturday - November 29th, 2014

08:15


REGISTRATION

08:45

3x3x3 Fewest Moves

 Final
10:30

5x5x5 Cube

 Combined First
Cutoff 2:00
11:45

2x2x2 Cube

 First Round
12:45

LUNCH

14:15
15:05

3x3x3 One-Handed

 Combined First
Cutoff 1:00
16:15

Square-1

 Combined Final
Cutoff 1:00
17:00

Megaminx

 Combined Final
Cutoff 2:30
17:45

5x5x5 Cube

    Final
18:10

2x2x2 Cube

    Final
18:30

Pyraminx

    Final
18:50

3x3x3 One-Handed

    Final
19:15

Rubik's Clock

 Combined Final
Cutoff 0.20
19:30

4x4x4 Blindfolded

 Final
Sunday - November 30th, 2014

08:15


REGISTRATION

08:45

3x3x3 Multi-Blind

 Final
10:15

4x4x4 Cube

 Combined First
Cutoff 1:10
11:30

Rubik's Cube

 First Round
13:15

LUNCH

14:30
15:05

4x4x4 Cube

    Final
15:30

Rubik's Cube

 Second Round
16:00

Skewb

    Final
16:20

3x3x3 Blindfolded

 First Round
17:20

3x3x3 With Feet

 Combined Final - Cutoff 2:00
18:00

3x3x3 Blindfolded

    Final
18:30

Rubik's Cube

 Final
19:15

AWARDS

All times are MSK (GMT+3)