Frankfurt Cube Days 2015
Frankfurt
Germany
 
3x3x3 Cube
First Round
Second Round
Final
2x2x2 Cube
First Round
Second Round
Final
4x4x4 Cube
Combined First
Second Round
Final
5x5x5 Cube
Combined First
Final
6x6x6 Cube
Combined Final
7x7x7 Cube
Combined Final
3x3x3 Blindfolded
First Round
Final
3x3x3 Fewest Moves
Final
3x3x3 One-Handed
Combined First
Final
Pyraminx
First Round
Final
Clock
Combined Final
Skewb
First Round
Final
Square-1
Combined Final
3x3x3 Multi-Blind
Final
 
Competitors
Alexander Botz
Andreas Pohl
Bennet Wichmann
Can Korkmaz
Christian Baier
Constantin Lüske
Corinna Eifert
Cornelius Dieckmann
Dintyala Karthik
Dominik Beese
Elias Fischer
Emanuel Rheinert
Emil Schwarz
Eric Zietzling
Fabian Schott
Fabian Vogel
Felix Schossau
Felix Strasser
Finn Ickler
François Courtès
Gerd Hinüber
Hanns Hub
Heike Zbierski
Heiko Schott
Helmut Heilig
Ioannis Papadopoulos
Jakob Obleser
Jan Bentlage
Jan Staubach
Jascha Bakarinow
Jiaxi Wang (王嘉熙)
Joel Klitschke
Julian Höfler
Karl Choi
Kevin Gerhardt
Konstantin Krämer
Lars Hinüber
Laura Ohrndorf
Leon Schmidtchen
Louis Spencer
Lucas Wesche
Ludwig Choi
Marco Vorländer
Maria Oey
Markus Wolf
Max Hahnbück
Michael Kristel
Michael Schlicker
Niklas Jopke
Oliver Fritz
Ottfried Kejs
Patrick Lemmen
Philipp Kratzer
Radoslaw Smyczynski
Rafael Kerkenrath
Ralf Seifert
Ramón Dersch
Sebastian Häfner
Sebastian Werb
Sébastien Auroux
Siegfried Alexander Benthien
Stefan Pochmann
Sven Hinüber
Sven Puga
Tahsin Majumder
Tim Habermaas
Tim Schädel
Timo Ludwig
Tina Sturm
Tobias Droste
Ton Dennenbroek
Valerio Zacchino
Wilhelm Kilders
Yannick Dörr
Yannik Spitzley
 
Schedule
 

Saturday - January 17th, 2015

08:45

REGISTRATION

09:00

3x3x3 Fewest Moves

 Final
10:05
10:55
12:00
12:40

LUNCH

13:30

3x3x3 Blindfolded

 Combined First
14:20

3x3x3 One-Handed

 Combined First
15:00
15:30
16:00
16:35
17:35

Skewb

    Final
18:00

Pyraminx

    Final
18:25

3x3x3 Blindfolded

    Final
18:40

3x3x3 One-Handed

    Final
18:55

5x5x5 Cube

    Final
19:20

AWARDS

19:30

AFTER-COMP

Team-BLD / Pyra Head-to-Head
Sunday - January 18th, 2015

08:45

REGISTRATION

09:00

3x3x3 Multi-Blind

 Final
10:05
11:05

3x3x3 Cube

 First Round
12:00

2x2x2 Cube

 First Round
12:45

LUNCH

13:30

4x4x4 Cube

 Second Round
14:15

2x2x2 Cube

 Second Round
14:45

3x3x3 Cube

 Second Round
15:20

4x4x4 Cube

    Final
15:40

2x2x2 Cube

    Final
16:05

3x3x3 HEAD-TO-HEAD

16:45

3x3x3 Cube

 Final
17:45

AWARDS

All times are CET (GMT+1)