Kharkiv Winter 2014
Kharkiv
Ukraine
 
Rubik's Cube
First Round
Second Round
Semi Final
Final
2x2x2 Cube
Combined First
Second Round
Final
4x4x4 Cube
Combined First
Second Round
Final
5x5x5 Cube
Combined First
Final
6x6x6 Cube
Combined Final
7x7x7 Cube
Combined Final
3x3x3 Blindfolded
First Round
Final
3x3x3 Fewest Moves
Final
3x3x3 One-Handed
Combined First
Second Round
Final
3x3x3 With Feet
Combined Final
Megaminx
Combined Final
Pyraminx
Combined First
Second Round
Final
Rubik's Clock
Combined Final
Skewb
Combined First
Second Round
Final
Square-1
Combined Final
4x4x4 Blindfolded
Final
5x5x5 Blindfolded
Final
3x3x3 Multi-Blind
Final
 
Competitors
Alona Tambovtseva (Альона Тамбовцева)
Anatolii Kozina (Анатолій Козіна)
Andrii Bolibok (Андрій Болібок)
Andrii Chernichko (Андрій Черничко)
Andrii Kompaniiets (Андрій Компанієць)
Andrii Vedenov (Андрій Веденьов)
Andrii Zapolochnyi (Андрій Заполочний)
Andrii Zheltukhin (Андрій Желтухін)
Anton Khudyk (Антон Худик)
Anton Krokhmal (Антон Крохмаль)
Anton Tikhonov (Антон Тіхонов)
Aramayis Adloyan (Արամայիս Ադլոյան)
Artem Kuptsov (Артем Купцов)
Artem Melikian (Артем Мелікян)
Artem Shepeliev (Артем Шепелєв)
Artem Tarasevych (Артем Тарасевич)
Artem Tsyhychko (Артем Цигичко)
Artur Norkin (Артур Норкін)
Daniil Morozov (Данііл Морозов)
Danylo Varfolomieiev (Данило Варфоломєєв)
Daryna Kramskykh (Дарина Крамських)
Denys Horiachev (Денис Горячев)
Denys Rudenko (Денис Руденко)
Denys Rybalchenko (Денис Рибальченко)
Dmytro Kishchenko (Дмитро Кіщенко)
Dmytro Kovrizhkin (Дмитро Ковріжкін)
Dmytro Pantopol (Дмитро Пантополь)
Dmytro Rastvorov (Дмитро Растворов)
Dmytro Zhyhai (Дмитро Жигай)
Heorhii Titov (Георгій Тітов)
Heorhii Tsapko (Георгій Цапко)
Hleb Astakhov (Глеб Астахов)
Ihor Bilchenko (Ігор Більченко)
Ihor Hubskyi (Ігор Губський)
Illia Kalashnikov (Ілля Калашніков)
Ivan Kravchenko (Іван Кравченко)
Ivan Sydora (Іван Сидора)
Khrystyna Litovchenko (Христина Літовченко)
Kostiantyn Koptiev (Костянтин Коптєв)
Kostiantyn Volvenkov (Костянтин Волвенков)
Kyryll Filipushko (Кирилл Філіпушко)
Lev Holub (Лев Голуб)
Liliia Nedashkivska (Лілія Недашківська)
Maksym Boldvinov (Максим Болдвінов)
Maksym Samoilenko (Максим Самойленко)
Mariia Maksymenko (Марія Максименко)
Maxim Chechnev
Mikaiel Gevorgian (Мікаєл Ґеворґян)
Milana Tiahur (Мілана Тягур)
Mykhailo Dupliakin (Михайло Дуплякін)
Mykhailo Fainer (Михайло Файнер)
Mykhailo Kaika (Михайло Каїка)
Mykhailo Khimich (Михайло Хіміч)
Mykhailo Rodyhin (Михаил Родигін)
Mykhailo Taran (Михайло Таран)
Mykola Dupliakin (Микола Дуплякін)
Mykola Trotsenko (Микола Троценко)
Mykyta Burdeniuk (Микита Бурденюк)
Mykyta Hres (Микита Гресь)
Mykyta Nahornyi (Микита Нагорний)
Mykyta Tytar (Микита Титарь)
Nadiia Dudnyk (Надія Дудник)
Oleh Rostrypenko (Олег Рострипенко)
Oleh Zdor (Олег Здор)
Oleksandr Dovhyi (Олександр Довгий)
Oleksandr Ivanenko (Олександр Іваненко)
Oleksandr Ivanov (Олександр Іванов)
Oleksandr Khodyriev (Олександр Ходирєв)
Oleksandr Kirieiev (Олександр Кірєєв)
Oleksandr Mikhalchuk (Александр Міхальчук)
Oleksandr Znakhur (Олександр Знахур)
Oleksandr Zynkivskyi (Олександр Зиньківский)
Oleksii Chesniuk (Алексей Чеснюк)
Oleksii Hrinko (Олексій Грінько)
Oleksii Subachev (Олексiй Субачев)
Oleksii Vakulenko (Олексій Вакуленко)
Olha Kostohryzova (Ольга Костогризова)
Olha Nedashkivska (Ольга Недашківська)
Pavlo Dobronos (Павло Добронос)
Polina Kryvenko (Поліна Кривенко)
Rita Syromiatnіkova (Ріта Сиромятнікова)
Roman Kryvsun (Роман Кривсун)
Roman Sosnov (Роман Соснов)
Roman Varkuta (Роман Варкута)
Ruslan Geleta (Руслан Гелета)
Ruslan Mustafaiev (Руслан Мустафаєв)
Serhii Aksonov (Сергій Аксьонов)
Serhii Bocharov (Сергій Бочаров)
Serhii Koksharov (Сергій Кокшаров)
Serhii Mormul (Сергій Мормуль)
Serhii Shaboltas (Сергій Шаболтас)
Vadym Khikhlo (Вадим Хіхло)
Valerii Kolesnichenko (Валерій Колесніченко)
Valerii Kukhta (Валерій Кухта)
Valeriia Nedashkivska (Валерія Недашківська)
Viacheslav Protsenko (В’ячеслав Проценко)
Viktor Kolesnichenko (Віктор Колесніченко)
Viktor Syriatskyi (Віктор Сирятський)
Vitalii Andrusiv (Віталій Андрусів)
Vitalii Nahula (Віталій Нагула)
Vitalii Nazarov (Віталій Назаров)
Vitalii Petrov (Віталій Петров)
Vladyslav Bohdanov (Владислав Богданов)
Vladyslav Kirmarov (Владислав Кірмаров)
Vladyslav Litvinov (Владислав Літвінов)
Vladyslav Podolianets (Владислав Подолянець)
Vladyslav Shapovalov (Владислав Шаповалов)
Vladyslav Zhyhailo (Владислав Жигайло)
Volodymyr Korobeinyk (Володимир Коробейник)
Volodymyr Sokolov (Володимир Соколов)
Vsevolod Viliatser (Всеволод Віляцер)
Yana Yeresko (Яна Єресько)
Yaroslav Shchochenko (Ярослав Щоченко)
Yaroslav Ivanov (Ярослав Іванов)
Yehor Cherniaiev (Єгор Черняєв)
Yevhen Bondarenko (Євген Бондаренко)
Yevhen Ivashchenko (Євген Іващенко)
Yevhenii Kostovetskyi (Євгеній Костовецький)
Yuliia Kostenko (Юлія Костенко)
Zhukov Oleksandr (Олександр Жуков)
 
Schedule
 

Saturday - December 13th, 2014

08:30

Square-1

 Combined Final
Cutoff 1:10
08:30

Megaminx

 Combined Final
Cutoff 3:00
09:15

7x7x7 Cube

 Combined Final
Cutoff 6:10
09:15

5x5x5 Blindfolded

 Final
10:00

5x5x5 Cube

 Combined First
Cutoff 2:10
10:00

3x3x3 With Feet

 Combined Final
Cutoff 3:00
11:00

OPENING CEREMONY

11:30

Rubik's Cube

 First Round
13:30

2x2x2 Cube

 Combined First
Cutoff 1:00
14:30

LUNCH

15:15

Pyraminx

 Combined First
Cutoff 1:00
15:15

3x3x3 Multi-Blind

 Final
16:00

Skewb

 C. First - Cutoff 1:00
16:30

3x3x3 One-Handed

 Combined First
Cutoff 45.00
17:30

3x3x3 Blindfolded

 First Round
18:15

Rubik's Cube

 Second Round
19:30

3x3x3 Fewest Moves

 Final
Sunday - December 14th, 2014

08:30

Rubik's Clock

 Combined Final
Cutoff 45.00
08:30

6x6x6 Cube

 Combined Final
Cutoff 4:20
09:30

4x4x4 Cube

 Combined First
Cutoff 1:20
09:30

4x4x4 Blindfolded

 Final
10:30

Rubik's Cube

 Semi Final
11:10

2x2x2 Cube

 Second Round
11:40
12:10
12:40

4x4x4 Cube

 Second Round
13:20

Rubik's Cube: OH

 Second Round
13:50

LUNCH

14:30

3x3x3 Blindfolded

 Final
15:10

5x5x5 Cube

 Final
15:40

4x4x4 Cube

 Final
16:10

2x2x2 Cube

    Final
16:25

Pyraminx

    Final
16:40

Skewb

    Final
16:55

3x3x3 One-Handed

    Final
17:10

Rubik's Cube

 Final
18:00

AWARDS

All times are EET (GMT+2)